Białe wnętrza / White interiors

 

white-wnetrze1

kreska

Białe wnętrza – jest w nich coś magicznego. Przyznać to muszą nawet Ci, którzy za bielą nie przepadają. Może sprawia to olśniewające, czyste światło, może wrażenie świeżości, porządku, wrażenie swoistej niewinności…

Istnieje jednak pewien mit związany z bielą, szczerze przeze mnie znienawidzony. Mit pod tytułem: „małe wnętrze musi być pomalowane na biało, to je powiększy”. Przeważnie słyszę ten tekst z ust ludzi nie mających wiele wspólnego z projektowaniem wnętrz i dotyczy on najczęściej ponurej sypialenki o powierzchni 10 m² z jednym okienkiem skierowanym na północ. Tego rodzaju pokój każdy samozwańczy projektant każe pomalować na biało. Mus taki. Inne opcje odpadają.

Cóż, prawda jest taka, że z maleńkim, słabo oświetlonym wnętrzem wiele zrobić przy pomocy białej farby się nie da. Lepszym pomysłem jest iść za ciosem – podarować takiemu pokoikowi ściany o ciemnej, ciepłej barwie, postarać się o przytulną atmosferę i sensowne sztuczne oświetlenie o mądrze dobranej barwie.

Co innego obszerne wnętrze, dobrze doświetlone, najlepiej z kilku stron – oj, w takiej przestrzeni białą farbą można zagrać cudnie. Przestrzeń, światło, biel… Nie da się nie kochać takich wnętrz, gdzie wszystko wydaje się takie czyste, świeże, gdzie światło, wpadając przez okno, rozprasza się i wibruje…

kreska

white-wnetrze-zestaw

kreska

pics from: 1, 2, 3, 4, 5

kreska

What is White?

White is a dove
And lily of the valley
And a puddle of milk
Spilled in an alley
A ship’s sail
A kite’s tail
a wedding veil
Hailstones and
Halibut bones
And some people’s 
Telephones.
The hottest and most blinding light
Is white.
And breath is white
When you blow it out on a frosty night.
White is the shining absence of all color
Then absence is white
Out of touch
Out of sight.
White is marshmallow
And vanilla ice cream
And the part you can’t remember
In a dream.
White is the sound
Of a light foot walking 
White is the beautiful
Broken lace
Of snowflakes falling
On your face.
You can smell white
In a country room
Toward the end of may
In the cherry bloom.

kreska

„What is White” to jeden z wierszy pochodzących z książki ”Hailstones and Halibut Bones: Adventures in Color”, nieżyjącej już amerykańskiej pisarki Mary O’Neill.

kreska

Dodaj komentarz